8.3 C
New York
Pátek, 29 března, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Dopad pandemie na evropskou ekonomiku: Čekají nás problémy i v dlouhodobém horizontu?

Ukázalo se, že pandemie má kromě negativních dopadů i některé pozitivní důsledky. Jak nás tyto změny ovlivní dlouhodobější se pokusili odhadnout ekonomové na portálu Voxe.
Ethan Ilzetzki píše, že ačkoli skutečně došlo k narušení globálních výrobních řetězců, v této chvíli není jasné, zda půjde o faktor dlouhodobý. Během pandemie také zbankrotovaly některé firmy a může si to vyžadovat určitý čas, dokud je nahradí nové. Negativní může působit i ztráta pracovních dovedností a růst zadlužení korporátního sektoru.

Na straně druhé jsou pozitivní důsledky koronakrízy, kam můžeme zařadit rychlejší implementaci nových technologií či větší investice do zdravotní péče. Evropská komise v této souvislosti odhaduje, že potenciál francouzské a německé ekonomiky bude v letech 2020-2021 o půl procentního bodu nižší, ale dlouhodobě ho pandemie nijak nezmění. Britská Kancelář pro rozpočtovou odpovědnost OBR předpokládá, že produktivita klesne o 2% a nabídka práce o 1%, a to dlouhodobě, ale její projekce mají i řadu alternativních scénářů. Na otázku, o co nižší bude kvůli pandemii úroveň potenciálního produktu v eurozóně v roce 2025 (měřeno k projekcím vytvářeným před covidom)? odpověděli oslovení ekonomové následovně. Většina dotázaných se domnívá, že potenciál bude o 2 – 5% nižší, asi 20% ale hovoří o nulovém poklesu potenciálu.

Dopad pandemie na evropskou ekonomiku: Čekají nás problémy i v dlouhodobém horizontu?

Druhý graf vykresluje odpovědi podle toho, jak ekonomové svému odhadu věří. Někteří ekonomové hovoří o možném negativním vlivu pramenícím z problémů ve vzdělávacím systému či z komplikací, kterým čelí firemní sektor. Jiní ale vyzdvihují možné investice do nových technologií, včetně těch zelených, které by mohly v konečném důsledku potenciál zvedat.

Dopad pandemie na evropskou ekonomiku: Čekají nás problémy i v dlouhodobém horizontu?

Ekonom Jagjit Chadha v souvislosti s průzkumem poukázal na velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a ekonomikami eurozóny. Ty najdeme například na straně fiskální kapacity, a to ve schopnosti reagovat na útlum fiskálním uvolněním či v efektivitě systému zdravotní a sociální péče. Následující dva grafy se namísto úrovně potenciálního produktu zaměřují na názory týkající se potenciálního růstu. Zatímco mnoho ekonomů se domnívá, že úroveň potenciálu by mohla být v roce 2025 nižší, většina si myslí, že tempo růstu by pandemií nemělo být dotčeno.

Dopad pandemie na evropskou ekonomiku: Čekají nás problémy i v dlouhodobém horizontu?

Ekonomové se často ve svých odpovědích týkajících se potenciálního růstu odvolávají na zkušenosti z předchozích recesí nebo hovoří o tom, že pandemie by neměla ovlivnit dlouhodobý inovační potenciál. Jiní opět připustili možnost, že pandemie naopak tento potenciál ještě zvýší, porostou i investice do infrastruktury a celkové zavádění nových technologií.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články